W trakcie prac w ramach programu Centrum, w pobliżu okrąglaka wykonawcy odkryli pozostałości studni. Chodzi o nie byle jaki obiekt, bo sprzed niemal dwóch stuleci.
Po korekcie organizacji ruchu z 17 stycznia na ulicy 27 Grudnia, pomiędzy Ratajczaka A Gwarną, rozpoczęły się prace nad przenoszeniem torowiska tramwajowego na dotychczasową jezdnię.
Trwa też przebudowa południowego krańca Placu Wolności oraz ulic Gwarnej i Kantaka. Postępuje przebudowa torowiska tramwajowego na Fredry i Mielżyńskiego, wraz z renowacją sieci wodno – kanalizacyjnej.
Za nami między innymi: rozbiórka starego torowiska przy Placu Wolności, budowa kanalizacji pod Gwarną i układanie płyt podtorowych na Placu Ratajskiego.
Podczas przebudowy okolic Okrąglaka wykonawca dokopał się do studni melioracyjnej, głębokiej na 15 metrów. Zdaniem historyków z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza studnie zbudowano w latach 30 – 40 tych XIX wieku (czyli w czasach, gdy Poznań był zamkniętą twierdzą), a jej zdaniem było obniżanie poziomu wód gruntowych.
Studnia powstała ze specjalnych cegieł, przystosowanych do budowy takich obiektów -widziane z góry mają kształt trapezu. Cegły pochodzą z nieistniejącej już cegielni Wildeckiej.
Prace w centrum wymagają rozebranie czterometrowej, najwyższej partii studni, przykrycia otworu i zasypania. Zdaniem naukowców nie obniży to historycznych i hydrologicznych walorów obiektu.
Znalezisko nie powinno opóźnić prac w śródmieściu Poznania.
mik