Tunel w Kobylnicy czy dom dla ojców i matek samotnie wychowujących dzieci. Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet, które nie mogą skorzystać z dofinansowania NFZ. Ochrona zabytków czy program wymiany „kopciuchów”. To tylko część zadań finansowanych z budżetu powiatu poznańskiego na 2023 rok, który został przyjęty przez Radę Powiatu w Poznaniu.
Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej pieniędzy zostanie wydanych na edukację oraz drogi. – To dobry budżet na czas kryzysu – tak oceniali plan wydatków i dochodów radni, którzy zdecydowaną większością głosów go poparli.
– Powiat nie funkcjonuje w próżni. Jesteśmy zależni od danych dotyczących inflacji. Wydatki zaproponowane przez zarząd powiatu są zasadne i dobrze zaplanowane. To pokazuje, że mimo wszystko powiat poznański jest w dobrej kondycji – podkreślał radny Seweryn Waligóra, szef klubu PO w Radzie Powiatu w Poznaniu.
W przyszłym roku dochody powiatu poznańskiego mają wynieść 450 milionów269.241 złotych. Z kolei wydatki zaplanowano na poziomie 527 milionów 269.241 złotych. Deficyt w kwocie 77 milionów złotych zostanie pokryty między innymi kredytem w wysokości 64 milionów. Jak co roku do budżetu centralnego powiat musi oddać tak zwany podatek janosikowy – tym razem wyniesie on 51 i pół miliona złotych.
– Przyszły rok niesie ze sobą tak wiele niewiadomych, dlatego od dłuższego czasu prowadziliśmy bardzo bezpieczną politykę finansową. I teraz, w sytuacji, w jakiej znalazły się obecnie samorządy, aby zbilansować nasze wydatki i dochody zmuszeni byliśmy zaciągnąć kredyt – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.
130 mln zł na edukację
Na oświatę powiat poznański wyda w przyszłym roku ponad 130 milionów złotych. To o ponad 15 milionów więcej, iż w planowanych wydatkach na ten rok.
– Ponad 108 milionów złotych kosztuje prowadzenie szkół publicznych, a blisko 22 milionów realizacja pozostałych zadań z zakresu oświaty i wychowania – opowiada Jan Grabkowski. – Warto podkreślić, że z subwencji oświatowej otrzymamy ponad 80 milionów, a więc około 50 milionów dokładamy do funkcjonowania naszych placówek.
A pozostałe zadania to między innymi remonty i inwestycje na terenie szkół, zajęcia dodatkowe dla uczniów, szkolenia dla nauczycieli czy dotacje dla placówek niepublicznych.
Ważne inwestycje drogowe
Ponad 118 milionów złotych powiat planuje przeznaczyć w 2023 roku na drogi. Większość zadań to inwestycje wieloletnie, rozpoczęte w tym roku. Największą jest budowa tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy. Inwestycja – finansowana z budżetów powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz oraz PKP PLK – pochłonie około 50 milionów. W planie finansowym Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu na 2023 rok na ten cel przeznaczono 17,6 miliona złotych.
Ponad 16 milionów złotych w przyszłym roku powiat wyda na budowę drogi Borowiec – Koninko – Krzesiny. Całość ma kosztować około 77 milionów. W 2023 roku zakończą się prace projektowe i rozpocznie się budowa.
W planach na przyszły rok jest też rozpoczęcie budowy obwodnicy Swarzędza (całość ma kosztować około 25 milionów złotych, w 2023 roku powiat wyda sześć milionów) czy dokończenie budowy trzech ścieżek rowerowych: w Długiej Goślinie, na odcinku Strykowo-Sapowice oraz na drodze Poznań-Tulce- Gowarzewo. Łącznie ich budowa pochłonie około 30 milionów, tylko w przyszłym roku powiat wyda na ten cel około 22 milionów złotych.
Planowane są także prace projektowe dla niemal 30 kolejnych inwestycji. Wśród nich największą będzie budowa mostu na Warcie na nowej drodze Luboń – Czapury.
Nie tylko kultura i bezpieczeństwo
Ponad 75 milionów złotych pochłonie w przyszłym roku polityka społeczna. To między innymi koszt funkcjonowania domów dziecka i rodzin zastępczych czy Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. W 2023 roku powiat nadal finansować będzie dom dla matek i ojców samotnie wychowujących dzieci i kobiet w ciąży.
– To pierwszy tego typu program w Wielkopolsce, który pomaga wesprzeć samotnych rodziców i daje szansę na samodzielnie życie. Jest duże zapotrzebowanie, aby kontynuować ten niezwykle ważny projekt. Skorzystało z niego wiele osób będących w bardzo trudnej sytuacji życiowej – podkreśla starosta poznański.
Na kulturę i zabytki w przyszłym roku zaplanowano pięć i pół miliona złotych, na bezpieczeństwo i ochronę środowiska – po trzy miliony. Ponad trzy miliony złotych powiat poznański przeznaczy na funkcjonowanie transportu zbiorowego: PKS-u oraz Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
anka