Zakończył się kolejny etap rewitalizacji budynków Zespołu Szkół nr 5 przy ulicy Różanej. Polegały przede wszystkim na renowacji i konserwacji ściany wschodniej głównego gmachu. Dawny blask odzyskał także domek woźnego oraz historyczny zegar.
Kompleks budynków u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego ma ponad 100 lat, toteż prace wymagają nadzoru konserwatorskiego. Remont trwa od 2020 roku. Najpierw remontowane były elewacje zachodnia i północna szkoły oraz wschodnia sali gimnastycznej. W czerwcu rozpoczęły się roboty na dziedzińcu, które właśnie się zakończyły.
– Ważne było dla nas takie ułożenie harmonogramu, by jak najmniej zakłócić pracami lekcje. Tegoroczne roboty budowlane rozpoczęliśmy w czerwcu, gdy kończył się rok szkolny. Staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać lato, czyli czas, w którym uczniowie odpoczywali. Później wykonawca inwestycji tak organizował plac budowy, by możliwy był dostęp do budynku, a część robót realizowano w weekendy i po godzinach pracy placówki. Aktualnie prowadzimy procedurę odbiorową kończącą inwestycję – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Wschodnia elewacja szkoły była zabrudzona, było na niej wiele rys i pęknięć. Wykonawca skuł warstwy tynków wtórnych i uzupełnił je. Ubytki w murze zniknęły. Odsłonięto ciekawe elementy kamienne, które pierwotnie zdobiły ścianę budynku. Po odpowiedniej konserwacji i renowacji znów są widoczne. Wykonana została również izolacja ścian fundamentowych zabezpieczająca przed wilgocią.
Ta elewacja szkoły, podobnie jak remontowane wcześniej, zyskała nowe okna. Badania stratygraficzne wykazały, że oryginalna stolarka była niebieska. Nowe okna nawiązują kolorem do zabytkowych pierwowzorów. Wymieniono też parapety wewnętrzne. Pracom towarzyszyła renowacja stolarki drzwiowej, zabytkowe drzwi pomalowane zostały farbą zbliżoną do pierwowzoru.
Ważnym zadaniem była renowacja i konserwacja detali architektonicznych oraz wzmacnianie gzymsów. Odnowione zostały także kute elementy zegara zdobiącego elewację, jak tarcze i wskazówki. Może on znów odmierzać czas dzięki zainstalowaniu nowego mechanizmu. Oryginalny zegar, już niesprawny, jest wyeksponowany w gablocie na terenie szkoły. Przywrócono świetność zegarowego dzwonka, który co pół godziny wydaje charakterystyczne dźwięki.
Renowacji poddano filary podcienia arkadowego – zniknęły ubytki i zabrudzenia, filary mają jednolity, jasny kolor. Ławki w podcieniach zostały odnowione i wyposażone w drewniane siedziska.
Zmienił się też domek woźnego. Tynk elewacji północnej i wschodniej został naprawiony i ujednolicony kolorystycznie, wyremontowane ściany fundamentowe, wymieniona stolarka okienna a drzwiowa zakonserwowana.
Na tym etapie renowacji poddano także ściany i sufit w podcieniach arkad od strony dziedzińca.
Przypomnijmy, że w poprzednich etapach wyremontowana została elewacja zachodnia i północna szkoły oraz wschodnia sali gimnastycznej. Oprócz naprawy i uzupełnienia tynku wykonano izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych, renowację podcieni arkadowych wejść, cokołu i filarów.
Zakonserwowano ozdobne detale, drzwi oraz okna, część została wymieniona. Remont przeszły też schody zewnętrzne. Blask odzyskały płaskorzeźby z piaskowca, przedstawiające sceny z bajek. Po zmyciu późniejszych powłok malarskich, oczyszczeniu zabrudzeń, uzupełnieniu ubytków i impregnacji znów można rozpoznać bohaterów opowieści.
Renowacja mogła zostać sfinansowana dzięki poprawkom budżetowych zgłoszonych przez radnych: Martę Mazurek, Łukasza Mikułę oraz Filipa Olszaka.
To jeszcze nie koniec rewitalizacji kompleksu szkoły: pozostały do wykonania prace związane z otoczeniem, głównie dziedzińcem. W ostatnim etapie planowany jest remont posadzki pod arkadami od strony dziedzińca, i wymiana nawierzchni dziedzińca.
Zniknąć ma nawierzchnia asfaltowa, a nowa wykonana będzie z kostki. Wytyczona zostanie strefa zielona. Powstanie też wiata ogrodowa z zielnikiem szkolnym. Niezbędna będzie przebudowa kanalizacji deszczowej pod dziedzińcem i nasadzenia nowych krzewów.
anka
Zobacz galerię zdjęć:
fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie