Prorektor ds. studenckich prof. Bogumiła Kaniewska i Prorektor ds. kształcenia prof. Beata Mikołajczyk pojawiły się w Collegium Minus w nietypowych strojach. Ubrane jak pierwsze uczone sprzed 100 lat, zachęcały do udziału w „Laboratorium Kobiet”.
To pierwsze ogólnouniwersyteckie spotkanie w ramach projektu „Gdy nauka jest kobietą” odbędzie się 29 listopada, w godz. 10:00-13:20 w Auli Lubrańskiego (Collegium Minus UAM, ul. Wieniawskiego 1). Jego uczestnicy wspólnie zastanowią się nad najważniejszymi wyzwaniami związanymi z równym traktowaniem kobiet i mężczyzn na uczelni.
W programie przewidziano prezentacje panelowe i dyskusje w małych grupach. Rozmowy koncentrować się będzie wokół takich zagadnień, jak: „kariera”, „przesądy”, „liderka”, „dom, kobieta i…”. „Laboratorium” towarzyszyć będzie wystawa „Mądrość, Odwaga, Entuzjazm. Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego 1919-1939” oraz happening Koła Literacko-Teatralnego „Dygresja”. Studentki UAM wcielą się w postacie sprzed wieku – w strojach z epoki przypomną pierwsze uczone, które przecierały szlak kobietom nauki. Uczestnicy „Laboratorium” poznają miedzy innymi:
- Ludwikę Dobrzyńską-Rybicką – filozofkę i dramatopisarkę (jeden z jej dramatów pt. „Krystynka” był wystawiony w Teatrze Polskim na początku XX wieku), jedną z pierwszych kobiet, która uzyskała habilitację;
- Rufinę Stella Ludwiczakównę, chemiczkę, posłankę na sejm 1962-65, jedną z pionierek badań nad rakiem;
- Marię Aleksandrę Smoczkiewiczową, chemiczkę i wirtuozkę fortepianu.
Dodatkowe informacje oraz program wydarzenia znajdują się na stronie: Gdy nauka jest kobietą
oprac. anka