Samorządy: poznański i wielkopolski wymieniły się wczoraj trzema instytucjami kultury. To pierwsze takie wydarzenie w historii obydwu przedstawicieli władzy.
Z dniem 1 stycznia 2023 roku samorząd województwa wielkopolskiego przyjmuje rolę organizatora dla Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, a miasto Poznań będzie organizatorem dla Filharmonii Poznańskiej T. Szeligowskiego.
– Ta zamiana jest wydarzeniem bez precedensu. Musieliśmy ją przeprowadzić sami, nie mając żadnych wzorców – mówi marszałek wielkopolskiego samorządu Marek Woźniak. Po 24 latach od podziału, który został dokonany w wyniku reformy samorządowej, uznaliśmy z panem prezydentem Poznania (Jacek Jaśkowiak jest drugim sygnatariuszem porozumienia), że warto coś zmienić i dokonać jego korekty w kontekście własnościowym prowadzonych przez nas instytucji kultury. Jednym z kluczowych powodów tej zmiany, którą wypracowaliśmy wspólnie, była kwestia budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
– Chcemy rozpocząć niezwłocznie przygotowania do procesu inwestycyjnego, a to wymaga uzgodnień organizacyjnych. Mamy pozwolenie na budowę, przed nami ogłoszenie przetargu i rozpoczęcie inwestycji. Jesteśmy zdeterminowani, by podjąć wszystkie te działania najszybciej, jak to będzie możliwe – podkreśla marszałek.
Z tym jednak może być różnie: – Kluczową sprawą w tej chwili jest nawiązanie formalnego kontaktu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczę na to, że te deklaracje, które były składane publicznie przez Ministra Glińskiego obowiązują i że wkrótce podpiszemy porozumienie o współprowadzeniu tej inwestycji. Ale jesteśmy też przygotowani na scenariusz, kiedy ten priorytetowy dla nas projekt zrealizujemy sami.
Niepotrzebnie polityka wdarła się w proces przygotowania do zamiany instytucji kultury między nami a miastem. – ocenia Marek Woźniak.
– Do tej pory żaden samorząd nie dokonał takiej wymiany, jaką dziś przypieczętowaliśmy. 24 lata temu dokonano podziału instytucji kultury na państwowe, marszałkowskie i miejskie. W końcu nadszedł czas, by dokonać korekt, zwłaszcza, że minione lata pokazały, iż naturalnym procesem jest przyporządkowanie pewnych instytucji województwu, a innych miastu. To marszałek organizuje obchody i rocznice Powstania Wielkopolskiego.
Zryw obejmował całą Wielkopolskę i pokazał, że tylko dzięki współpracy mieszkańców różnych miejscowości, takich jak Czempiń, Chodzież, czy Śrem, można wygrać. Dlatego uważam, że Muzeum Powstania Wielkopolskiego powinno mieć szerszy charakter, powinno też posiadać swoje filie. Z kolei Filharmonia jest elementem, który może wyróżniać Poznań. Chcę, żeby była to najlepsza instytucja tego typu w Europie – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Decyzja o przekazaniu instytucji kultury podyktowana była między innymi planami budowy siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które będzie oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN).
W budżecie województwa wielkopolskiego na 2023 rok zabezpieczono 19 milionów 169 tysięcy złotych na prowadzenie działalności Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, w tym 12 milionów na wydatki inwestycyjne z przeznaczeniem na budowę Muzeum.
Przejęcie przez samorząd województwa Wielkopolskiego Muzeum Archeologicznego w Poznaniu wzbogaci przekaz związany z początkami polskiej państwowości. Województwo jest już bowiem organizatorem dla dwóch innych instytucji ściśle związanych z historią powstawania naszego państwa – Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Na prowadzenie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przeznaczono w budżecie województwa wielkopolskiego na 2023 roku siedem milionów 878 tysięcy złotych.
Przejście Filharmonii Poznańskiej pod skrzydła samorządu miasta Poznania umożliwi realizację budowy siedziby dla tej zasłużonej instytucji na terenie należącym do miasta.
anka