Rada Miasta przyjęła uchwałę krajobrazową, która reguluje przede wszystkim kwestię ekspozycji reklam w przestrzeni publicznej. Nie tylko – uporządkowana została też kwestia ogrodzeń i małej architektury.
Za przyjęciem uchwały zagłosowało 21 radnych, jednakże ośmiu było przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu.
Egzekwowaniem zapisów uchwały zajmie się specjalny zespół w Wydziale Urbanistyki i Architektury. Będzie mógł karać finansowo reklamodawców niestosujących się do tych zapisów. Jak stanowi ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, mogą być to kary biegnące, czyli naliczane za każdy kolejny dzień.
Poznań podzielono na cztery obszary.
- Pierwszy, staromiejski, obejmuje Stary Rynek z okolicznymi ulicami, Chwaliszewo i Śródkę.
- Drugi obejmie resztę centrum i historyczne dzielnice: Łazarz, Jeżyce, Wilde i Grunwald, a także część Głównej, Starych Winograd, Sołacza i Łęgów Dębińskich.
- Trzeci obejmie wszystkie pozostałe tereny zurbanizowane, usługowe i przemysłowe.
- Czwarty obszar to przyrodniczy, wpisujący się w klinowo – pierścieniowy system zieleni.
Jakie to ma znaczenie?
Największe bilbordy reklamowe, o powierzchni 18 metrów kwadratowych dopuszczone są tylko w obszarze trzecim i na skraju pierwszego i drugiego, ale wyłącznie przy miejskich drogach szybkiego ruchu.
Reklamy wielkoformatowe na budynkach mogą być, zgodnie z uchwałą, lokalizowane tylko w obszarze trzecim.
Słupy reklamowe, citylighty i pylony można stawiać wszędzie, ale z ograniczeniami.
Ograniczenie dotyczą również szyldów: powinny być, co do zasady, lokowane na elewacjach budynków, choć dopuszczalne jest instalowanie ich na dachach, ogrodzeniach nieruchomości a nawet wolnostojących.
Szyldy największe z dopuszczalnych – pylony wysokie na 25 metrów, o 10 metrów niższe, niż dozwolone dotąd – mogą być montowane wyłącznie w obszarze trzecim i tylko przy budynkach o powierzchni powyżej 15 tysięcy metrów kwadratowych.
Przy okazji uporządkowano też kwestię ogrodzeń: mają być ażurowe, prefabrykowane elementy betonowe nie będą dopuszczalne. Obiekty małej architektury (ławki, wiaty i tym podobne) nie mogą być wyższe niż pięć metrów.
Nowe regulacje nie oznaczają, że szpetna reklama ustawiona wcześniej będzie straszyć po wsze czasy: okres dostosowania do nowych wymogów dla obszaru pierwszego potrwa rok, dla drugiego – dwa lata, a dla trzeciego i czwartego – pięć lat.
Wyjątkiem są obiekty zabytkowe i obszary indywidualnie wpisane do rejestru zabytków – tu na dostosowanie do nowych zasad radni dali dwa lata.
Uchwała wejdzie w życie 14 dni od chwili uchwalenia, czyli od sesji z 24 stycznia.
anka