poniedziałek, 8 czerwca

Węzeł Wierzbięcice – nowa organizacja ruchu

Grafika: PIM

Od 21 maja kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej, pieszych i rowerzystów czekają kolejne zmiany związane z przebudową trasy tramwajowej oraz układu drogowego pomiędzy Nowym Rynkiem a ulicą Święty Marcin. Nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona w nocy z 20 na 21 maja i obejmie zarówno węzeł Wierzbięcice, jak i ostatni nieprzebudowany fragment ulicy Ratajczaka.

Po zmianach wykonawca będzie prowadził roboty na całym odcinku inwestycji. Na skrzyżowaniu ulic Wierzbięcice, Królowej Jadwigi i Matyi do ruchu zostanie oddana południowa część skrzyżowania z nową nawierzchnią. Jednocześnie prace przeniosą się na północną stronę ulic Matyi i Królowej Jadwigi oraz na ulicę Niezłomnych. W najbliższym czasie powstanie tam nowy rozjazd tramwajowy oraz torowisko prowadzące w kierunku ulicy Ratajczaka.

Grafika: PIM

Przebudowane wcześniej torowisko na trasie Matyi – Wierzbięcice jest już wykorzystywane przez tramwaje. Od 21 maja pasażerowie będą mogli dodatkowo korzystać z tymczasowych przystanków zlokalizowanych przy ulicy Wierzbięcice, w pobliżu stacji paliw. Ze względu na ich prowizoryczny charakter wysiadanie będzie odbywać się bezpośrednio na jezdnię. Przystanki nie będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz podróżujących z wózkami dziecięcymi.

Znaczące zmiany obejmą również ulicę Ratajczaka. Zamknięty zostanie odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ulicami Ogrodową i Powstańców Wielkopolskich a ulicą Niezłomnych. Rozpoczną się tam roboty rozbiórkowe i ziemne związane z budową nowej infrastruktury. Dojazd do posesji będzie możliwy wyłącznie wyznaczoną trasą tymczasową. Pozostali kierowcy oraz rowerzyści będą kierowani objazdem ulicą Kościuszki. Ruch pieszy zostanie utrzymany i poprowadzony wzdłuż budynku Starego Browaru oraz zachodnią stroną zamkniętego odcinka ulicy.

Grafika: PIM

Zmiany nastąpią także na samym węźle Wierzbięcice. Ponownie dostępny będzie fragment ulicy Wierzbięcice przy Nowym Rynku i stacji paliw. Jadący od strony Wildy będą mogli skręcić w ulicę Królowej Jadwigi, natomiast kierowcy poruszający się ulicą Matyi od strony Mostu Dworcowego zyskają możliwość skrętu w ulicę Wierzbięcice. W sąsiedztwie udostępnionych jezdni nadal będą prowadzone roboty przy chodnikach oraz przyszłych przystankach, dlatego konieczne będzie zachowanie szczególnej ostrożności.

Równocześnie zamknięta zostanie północna jezdnia ulic Matyi i Królowej Jadwigi. Ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią południową, z wykorzystaniem przejazdów przez torowisko tramwajowe w rejonie ulicy Przemysłowej oraz hotelu Novotel. Przy drugim z przejazdów przewidziano również możliwość zawracania dla pojazdów jadących w kierunku Wildy. W całym obszarze robót nadal obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę, a ruch na przejazdach będzie regulowany tymczasową sygnalizacją świetlną.

Grafika: PIM

Na potrzeby kolejnego etapu inwestycji całkowicie wyłączona z ruchu zostanie także ulica Niezłomnych. Zmiany obejmą ponadto Aleję Niepodległości, gdzie w pobliżu skrzyżowania z ulicą Niezłomnych część jezdni zostanie zajęta przez zaplecze budowy. Ruch będzie odbywał się jednym pasem w kierunku ulicy Królowej Jadwigi. Zmieniony zostanie również kierunek ruchu na łączniku za Domem Żołnierza, który po wprowadzeniu nowej organizacji będzie prowadził od Alei Niepodległości do ulicy Królowej Jadwigi.

Grafika: PIM

Piesi i rowerzyści nadal będą mogli korzystać z przejścia podziemnego łączącego ulicę Niezłomnych z Nowym Rynkiem. Zamknięty pozostanie natomiast chodnik wzdłuż południowej jezdni ulicy Królowej Jadwigi. Dojście z ulicy Wierzbięcice w kierunku skrzyżowania ulic Półwiejskiej i Górna Wilda będzie możliwe przez Park Drwęskich. W pozostałych miejscach objętych pracami wyznaczone zostaną tymczasowe przejścia dla pieszych oraz objazdy dla rowerzystów.

Bez zmian pozostanie organizacja ruchu na wcześniej zamkniętym fragmencie ulicy Ratajczaka pomiędzy ulicami Święty Marcin i Ogrodową. Nadal obowiązywać będą także czasowe rozwiązania wprowadzone na sąsiednich ulicach, między innymi Towarowej, Libelta, Alei Niepodległości oraz w rejonie skrzyżowania ulic Święty Marcin i Piekary.

Grafika: PIM

Dla ułatwienia poruszania się po centrum miasta zaktualizowane zostaną tablice informujące o objazdach w kierunku Wildy, Rataj i centrum. Kierowcy mogą również korzystać z aplikacji nawigacyjnych, które uwzględniają aktualną organizację ruchu.

Inwestycja realizowana jest przy wsparciu środków z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021–2027.

mik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/aglomeracja.net
YouTube