
Za nami kolejna edycja pikniku „Bezpieczni w powiecie poznańskim”, która odbyła się w minioną sobotę na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej numer 8 w Bolechowie. Piknik to między innymi: sprzęt o wartości 160 tysięcy złotych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, plecaki ewakuacyjne dla mieszkańców, symulator dachowania, a do tego ogromna dawka edukacji w formie znakomitej zabawy.
– Troska o mieszkańców to nie kolejne puste hasło, ale konkretne działania, które podejmujemy od lat. Na pikniku spotykamy się już po raz dwunasty. Nasza misja? Przede wszystkim edukujemy, ale też świetnie się bawimy, budując jednocześnie bezpieczny powiat – podkreśla Elżbieta Nawrocka, członek zarządu powiatu w Poznaniu.
Podczas wydarzenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu poznańskiego otrzymały nowy sprzęt o wartości blisko 160 tysięcy złotych. Drugi rok z rzędu były to agregaty prądotwórcze. Trafiły one do dwudziestu dziewięciu strażnic z dziesięciu gmin.
– Dzięki tegorocznemu zakupowi, wszystkie wyjazdowe zespoły OSP z powiatu poznańskiego będą wyposażone w agregaty. Sprzęt wykorzystamy nie tylko podczas akcji ratowniczych, ale będzie również istotnym element rezerwy na wypadek sytuacji kryzysowych – mówi Jacek Michalak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Wartość sprzętu przekazanego ochotnikom przez minione lata opiewa na kwotę ponad 1,3 miliona złotych.

W tym roku festyn „Bezpieczni w powiecie poznańskim” przyniósł sporo nowości. Absolutnym hitem okazał się symulator dachowania i zderzeń samochodowych. Osobiście można było przekonać się, jak zachowuje się auto podczas wypadku.
Był też konkurs wiedzy o bezpieczeństwie. Mimo deszczowej pogody zainteresowanie było duże, a na zwycięzców czekała nagroda: najlepsi otrzymali, ufundowane przez powiat poznański, profesjonalne plecaki ewakuacyjne wypełnione między innymi: folią NRC, opatrunkami, kompasem czy butelką z filtrem.
– Wielu z nas sądzi, że poradzi sobie w sytuacji kryzysowej. Kiedy jednak przychodzi ten moment, to tracimy głowę i działamy pod wpływem emocji. Chciałbym, aby każdy mieszkaniec powiatu wiedział, co zabrać ze sobą, kiedy mamy zaledwie kilka minut na opuszczenie mieszkania – wyjaśnia Krzysztof Frąckowiak z Grupy Pomocy Humanitarnej PCK. – Dlatego tak ważna jest edukacja i odpowiednie przygotowanie na wypadek zagrożenia – dodaje.
Coroczny piknik w Bolechowie to przede wszystkim edukacja. Zarówno młodsi, jak i starsi mieli okazje poznać zasady, jak być bezpiecznym w domu, na ulicy czy na wakacjach. Goście odwiedzali liczne stoiska informacyjne służb mundurowych, takich jak wojsko, straż pożarna policja, straż graniczna, WOPR czy służba więzienna.
O tym jak zachować się w przypadku wypadku drogowego z udziałem substancji niebezpiecznych, można było dowiedzieć się podczas pokazu dynamicznego Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej 6 w Poznaniu.
Wielkopolski Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska zaprezentował strefę ekologiczną, gdzie wyjaśniano, co możemy zrobić, aby chronić środowisko i minimalizować negatywny wpływ człowieka na naturę. Byli też specjaliści, którzy tłumaczyli, jak ważne w naszych domach są czujki czadu i dymu. Te małe urządzenia mogą uratować życie w przypadku pożaru lub ulatniania się tlenku węgla.
Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Czekała na nich specjalna przestrzeń zabawy z kolorowankami, quizami, malowaniem twarzy oraz dmuchańcami. Rodziny uczestniczyły w rozgrywkach, a wśród nich między innymi w Familiadzie, Czekoladowym Quizie Rodzinny czy grze „Bądź bezpieczny”. Muzyczną gwiazdą pikniku była Kasia Cerekwicka, która przypomniała swoje największe przeboje.
anka
nie znaleziono żadnych obrazków
