środa, 17 czerwca

Umowę się rzekło

grafika: PIM

Jeszcze tej jesieni rozpocznie się budowa nowej trasy tramwajowej w centrum Poznania. To już pewne. Torowisko powstanie wzdłuż ul. Ratajczaka – od ulicy Święty Marcin do węzła przy Nowym Rynku. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wykonawcą wyłonionym w postępowaniu przetargowym.

Inwestycja stanowi ostatni etap Programu Centrum. Oprócz budowy torowiska przewidziano kompleksową przebudowę ulicy Ratajczaka, która obecnie znacząco odbiega od zmodernizowanych już fragmentów ulicy Święty Marcin i innych sąsiednich ulic. Po zakończeniu prac ulica stanie się atrakcyjnym i funkcjonalnym łącznikiem ścisłego centrum z Nowym Rynkiem oraz ulicy Wierzbięcice.

Nowa jakość sieci tramwajowej

Budowana trasa usprawni dojazd z Wildy i Dębca do centrum, a także stworzy dodatkową oś komunikacyjną południe–północ. W planach jest również włączenie jej w przyszłe – i bardzo potrzebne – połączenie tramwajowe prowadzące w stronę Naramowic, które pozwoli na odciążenie bardzo obłożonego ruchem węzła Most Teatralny (każda awaria w tym miejscu odcina od tramwaju cały północny Poznań), a i częściowo  Kaponiery. Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum NDI Energy Sp. z o.o. oraz Terlan Sp. z o.o., a prace potrwają około dwóch lat.

grafika: PIM

Podpisanie umowy to kluczowy moment w procesie inwestycyjnym. Wykonawca rozpocznie teraz przygotowania do przejęcia placu budowy, w tym opracowanie i uzgodnienie projektów czasowej organizacji ruchu. Pierwsze prace budowlane koncentrować się będą na węźle Wierzbięcice oraz odcinku między ulicami Święty Marcin a Ogrodową – podkreśla Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Rozpoczęcie prac w listopadzie

Początek robót zaplanowano na listopad, po dniu Wszystkich Świętych. Największe zmiany w ruchu drogowym i komunikacji publicznej odczuwalne będą w rejonie węzła Wierzbięcice. Skrzyżowanie zostanie przebudowane, zyska nową infrastrukturę rowerową oraz parę nowych przystanków tramwajowych przy ul. Wierzbięcice. Dojście do nich ułatwi naziemne przejście dla pieszych.

Zmiany w organizacji ruchu zostaną skoordynowane z przebudową mostu Bolesława Chrobrego, który w listopadzie zostanie wyłączony z ruchu tramwajowego. Dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie spójnego układu linii, który obowiązywać będzie przez dłuższy czas.

fot. PIM

Prace przygotowawcze obejmą między innymi inwentaryzację budynków, montaż znaków geodezyjnych i czujników drgań, zabezpieczenie zieleni oraz formalności związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń.

Zieleń i przestrzeń publiczna

W ramach inwestycji przebudowana zostanie nie tylko infrastruktura tramwajowa, ale również układ drogowy, chodniki, oświetlenie i sieci podziemne. Ulica Ratajczaka zyska nową zieleń, elementy małej architektury oraz rozwiązania poprawiające dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

Na odcinku od ulicy Święty Marcin do ulic Ogrodowej i Powstańców Wielkopolskich powstanie strefa zamieszkania z uspokojonym ruchem. Po obu stronach ulicy zaplanowano pasy zieleni i nowe nasadzenia drzew. Szkoda tylko, że trasy tramwajowej w Ratajczaka nie wybudowano razem z Projektem Centrum, bo byłoby taniej a utrudnienia w ruchu trwałyby krócej. Rachuby miasta, że podział inwestycji będzie bardziej opłacalny, okazały się, jak zwykle, mrzonką.

Finansowanie

Realizacja projektu umożliwi wykorzystanie środków unijnych w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.

darp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/aglomeracja.net
YouTube