
Galeria Opłotek, prowadzona przez Stowarzyszenie Mieszkańców „Abisynia”, a mieszcząca się na ogrodzeniu przedszkola numer 47, na grunwaldzkim osiedlu o tej samej nazwie, prezentuje tym razem zdjęcia nie z Grunwaldu, tylko z Łazarza. To pokłosie badań związanych z przebudową Rynku Łazarskiego sprzed kilku lat.
Okazało się, po zerwaniu starej nawierzchni Rynku Łazarskiego, że pod ziemią tkwią setki interesujących przedmiotów – ponad 500, głównie z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to dzielnica Łazarz, jaką znamy dzisiaj, powstawała.
Badania, oparte o zgody Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta i Miejskiego Konserwatora zabytków przeprowadzili członkowie Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historycznej „Gniazdo” i Stowarzyszenia Eksploracji „Perkun”.

Wśród eksponatów, sfotografowanych na potrzeby wystawy, znajdziemy między innymi dawne monety, figurki, guziki, odważniki (na Rynku Łazarskim handlowano od chwili jego powstania) ceramikę i wiele innych przedmiotów, jak choćby grzebień sprzed ponad stu laty.
Wykopane spod Rynku Łazarskiego przedmioty zasiliły zbiory poznańskiego Muzeum Archeologicznego. Można je oglądać na dziedzińcu muzeum przy ulicy Wodnej, na wystawie „Łazarski od spodu”.
***
Przy okazji przypominamy o konkursie fotograficznym „Grunwald w obiektywie 2025”, organizowanym przez Stowarzyszenie Mieszkańców „Abisynia”. Więcej informacji o konkursie można znaleźć tutaj:
anka
Zobacz galerię zdjęć:
fot. Darek Preiss