
Później może i na Podolany, dzisiaj odcięte od sprawnej komunikacji zbiorowej. Poznań planuje budowę nowego odcinka sieci tramwajowej, który umożliwi szybki dojazd do szpitali przy ulicach Wrzoska, Lutyckiej i Dojazd.
Będzie to pierwszy etap przyszłej trasy w kierunku Podolan. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła właśnie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla odcinka od alei Solidarności do ulicy Dojazd.
– Konsekwentnie rozwijamy transport publiczny, by codzienne podróże Poznanianek i Poznaniaków były wygodniejsze – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. – Po trasach na Naramowice i Unii Lubelskiej oraz inwestycjach torowych czas na kolejny krok – tramwaj do szpitali i dalej na Podolany.
Nowa trasa ma liczyć około 800 metrów. Zostanie poprowadzona od Alei Solidarności przez ulicę Dobrego Pasterza, wiadukt nad Witosa i ulicę Wrzoska aż do Dojazdu. W rejonie Wielkopolskiego Centrum Pediatrii powstanie przystanek końcowo-początkowy, dostosowany do obsługi dwukierunkowych tramwajów. Planowany wiadukt umożliwi również przejazd pieszym i rowerzystom, a dodatkowo powstanie tzw. droga życia dla karetek i służb ratunkowych.

Projekt przewiduje także zmiany na trasie Piątkowskiej. Przystanek „Osiedle Winiary” zostanie przesunięty bliżej osiedla, a dotychczasowy przystanek „Lutycka Szpital” pod wiaduktem zostanie zastąpiony nowym – „Trójpole”. Ułatwi to przesiadki i poprawi dostępność dla pacjentów oraz personelu medycznego.
Tramwaj do szpitali będzie początkiem trasy na Podolany, której koncepcję opracowuje Zarząd Transportu Miejskiego. Celem inwestycji jest poprawa dostępności komunikacyjnej północnej części miasta, zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego i redukcja emisji spalin.
mik
nie znaleziono żadnych obrazków
