środa, 17 czerwca

Sześć pasów autostrady

fot. Autostrada Wielkopolska S.A.

Kończy się rozbudowa o trzeci pas ruchu dziesięciokilometrowego poznańskiego odcinka autostrady A2, pomiędzy węzłami Poznań Krzesiny i Poznań Wschód. Od jutra kierowcy będą mieli wszystkie pasy do dyspozycji. 

Zasadnicze prace zostały ukończone na kwartał przed zaplanowanym terminem, do końca września potrwają jeszcze ostatnie roboty porządkowe. Wszystkie prace prowadzone były pod ruchem, z utrzymaniem dwóch pasów dla każdego kierunku przez cały czas.

Prace projektowe rozpoczęliśmy w 2021 roku, obejmując szczegółowe analizy techniczne oraz proces uzyskania wszystkich wymaganych pozwoleń administracyjnych. Dzięki doskonałej organizacji i ogromnemu zaangażowaniu w realizację tej inwestycji wielu osób: inżynierów, zarządców dróg, wykonawcy oraz służb autostradowych, inwestycję kończymy trzy miesiące przed planowanym terminem. To potwierdza naszą skuteczność operacyjną, najwyższe standardy organizacji pracy oraz profesjonalizm firmy. – mówi Marcin Szczepański, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej SA. 

Cała inwestycja kosztowała blisko 150 milionów złotych i została sfinansowana wyłącznie ze środków Autostrady Wielkopolskiej S.A. Głównym wykonawcą prac jest firma Strabag Sp. z o.o. 

Rozbudowa A2 między Poznań Krzesiny a Poznań Wschód objęła nie tylko budowę dodatkowych pasów ruchu na 10 km, ale także:

  • Budowę dodatkowych pasów włączenia i wyłączenia w okolicy węzłów Poznań Krzesiny oraz Poznań Wschód
  • Modernizację nawierzchni dwóch węzłów autostradowych (Poznań Wschód oraz Poznań Luboń)
  • Rozbudowę dwóch mostów autostradowych
  • Budowę lub rozbudowę 5 000 m2 ekranów akustycznych
  • Montaż ponad 19 kilometrów barier energochłonnych
  • Umocnienie rowów i skarp, przebudowę systemu odwodnienia oraz kanalizacji deszczowej
  • Budowę rurociągów oraz studni kablowych
  • Przebudowę linii i kabli energetycznych
fot. Autostrada Wielkopolska S.A.

Podczas budowy wykonano 108 tysięcy ton mieszanek mineralno-asfaltowych, a na powierzchni 280 tysięcy m2 do warstwy ścieralnej użyto asfaltu HIMA (Highly Modified Asphalt), który dzięki wysokiej elastyczności i odporności na obciążenia oraz zmienne warunki pogodowe zwiększa trwałość nawierzchni i komfort jazdy.

Jak podkreśla spółka, realizacja inwestycji zakładała odpowiedzialne gospodarowanie zasobami. W ramach działań wpisujących się w strategię ESG Autostrady Wielkopolskiej:

  • wykorzystano ponownie materiał z wykopów do budowy nasypów,
  • humus zdjęty z placu budowy został poddany badaniom laboratoryjnym, wzbogacony zgodnie z wymogami, a następnie ponownie wykorzystany – ułożono go na blisko 96 tysiącach metrów kwadratowych poboczy i skarp, które uprzednio umocniono a następnie obsiano trawą,
  • powstały w wyniku frezowania destrukt asfaltowy został w części ponownie wykorzystany do wykonania warstw podbudowy. Niewykorzystana część została przekazana wykonawcy z możliwością użycia w innych realizacjach. 

Zmniejszono w ten sposób zużycie nowych kruszyw, a materiały powstałe podczas budowy zostały ponownie zagospodarowane. – Inwestycja rozbudowy autostradowej obwodnicy Poznania o 3 pas ruchu to przykład profesjonalnego planowania, skutecznej realizacji oraz dbałości o kierowców i środowisko, którzy już dziś korzystają z płynniejszej i bezpieczniejszej autostrady. Doświadczenie, know-how, innowacyjność i profesjonalizm prywatnego koncesjonariusza, jakim jest Autostrada Wielkopolska – to gwarancja rzetelnie prowadzonych prac drogowych i realizacji inwestycji zgodnie z najwyższymi standardami – mówi Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej SA.

anka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/aglomeracja.net
YouTube