fot. Karol Laskowski
Co roku Lasy Państwowe wydają miliony złotych na zbieranie i wywóz śmieci z lasu.
Czemu śmieci w lesie są takie złe? Przede wszystkim – jest to poważne zagrożenia dla funkcjonowania ekosystemu leśnego! Rozkładające się odpady są przyczyną przedostawania się toksycznych substancji do gruntu oraz pobliskich zbiorników wodnych. Dodatkowo, samozapłon śmieci mogą doprowadzić do poważnego pożaru lasu.
„Co roku Lasy Państwowe wydają miliony złotych na zbieranie i wywóz śmieci z lasu. W rozwiązaniu problemu, ujawnianiu i karaniu sprawców pomaga stosowanie przez Straż Leśną fotopułapek i monitoringu wizyjnego. Dla ograniczenia problemu istotne jest również kształtowanie świadomości społecznej. Sprzymierzeńcem leśników są różne instytucje i organizacje, które angażują się w akcje sprzątania lasu i przekazywanie informacji dotyczących nielegalnych wysypisk śmieci .Lasy mają ogromne znaczenie dla klimatu, gospodarki, pełnią funkcje ochronne, są też miejscem do wypoczynku, rekreacji, siedliskiem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Niestety ogniwem, które nie pasuje do tego miejsca są śmieci. Nie tylko szpecą naturalny krajobraz, zniechęcają do odwiedzania lasu, ale są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt i zmieniają ich naturalne zachowania .Prostym przykładem może być pozostawiona butelka w lesie, przykładowo po słodkim napoju. Zwabione owady, często rzadkie i chronione gatunki, czy inne drobne zwierzęta wchodząc do niej raczej już z niej nie wyjdą. Śmieci rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się”.(źródło-Lasy Państwowe)
Wyrzucaniu śmieci towarzyszy często niechlujstwo – leśnicy w śmieciach często znajdują „namiary na sprawcę” – rachunki, faktury, dane adresowe, a nawet zdjęcia rentgenowskie
mandat za zaśmiecanie lasu wynosi od 20 do 500 zł lub określana jest grzywna przez sąd.
Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia, które może mieć negatywny wpływ na środowisko, jak np. porzucone w lesie odpady, możesz to od razu zgłosić w aplikacji mObywatel 2.0. Pamiętaj, że zgłoszenie może pozostać anonimowe – decyzja należy do Ciebie.
Najbardziej bezpośrednim sposobem jest kontakt z lokalnym nadleśnictwem lub strażą leśną, którzy są odpowiedzialni za monitorowanie czystości terenów leśnych. Straż leśna ma uprawnienia do kontrolowania lasów i egzekwowania przestrzegania przepisów, w tym wystawiania mandatów za śmiecenie.
art. Karol Laskowski