Poznańska Straż Miejska podsumowała miniony rok. Jak wyglądał w obiektywach kamer monitoringu miejskiego?
Przeróżne zakątki Poznania nieustannie podglądają 1232 kamery. Wszystkie urządzenia cały czas nagrywają obraz, a pracownicy straży miejskiej na bieżąco oglądają dane przesyłane z części z nich.
Które części miasta będą objęte szczególną uwagą w konkretnym momencie, ustalają wspólnie strażnicy miejscy, policjanci urzędnicy odpowiedzialni za infrastrukturę miejską.
Gdzie było najbardziej gorąco?
Jak podaje Straż Miejska Miasta Poznania, w 2022 roku operatorzy monitoringu zaobserwowali 8697 rozmaitych zdarzeń wymagających interwencji – informacje przekazali dyżurnym policji i straży miejskiej, według kompetencji.
Najwięcej, bo aż cztery tysiące zgłoszeń, tradycyjnie dotyczyło ścisłego centrum. Drugie miejsce zajął rejon komisariatu policji na Grunwaldzie: 1186 zgłoszeń, na podium znalazł się też teren komisariatu Poznań Północ: 1101 zdarzeń, w obszarze Wildy było ich 1013, a Nowego Miasta – 746. Najspokojniej było w rejonie komisariatu Jeżyce: 651 zdarzeń.
Ponadto, dzięki monitoringowi w 2022 roku udało się zatrzymać 17 osób, za którymi wystawiono listy gończe – w mieście naszpikowanym kamerami nie mogą się one czuć bezpiecznie.
Monitoring pomógł również w ujęciu na gorącym uczynku 71 osób, które posiadały substancje psychoaktywne, 25 wandali w akcji, 13 sprawców rozbojów, kradzieży, pobić i uczestników bójek, a także 10 osób zakłócających porządek publiczny. Łącznie, kamery pomogły zatrzymać 139 sprawców.
Jak to bywa od lat, najczęstszą przyczyną interwencji było picie alkoholu w miejscach publicznych (2808 amatorów trunku pod chmurką).
Kamery pomagały też lokalizować awarie oraz uszkodzenia infrastruktury drogowej i komunikacyjnej MPK (1246).
984 osobom udzielono pomocy medycznej – operatorzy zauważyli, że leżą na ziemi czy ławkach.
Kamery pomogły też wyłapać karygodny bałagan (925 przypadki) i źle zaparkowane pojazdy, które blokowały i utrudniały ruch (843). W 409 przypadkach trzeba było pomóc osobom bezdomnym.
Monitoring w historii i liczbach
W 2010 roku cywilni pracownicy straży miejskiej przejęli od policji śledzenie obrazów monitoringu. W komisariatach policji wydzielono pomieszczenia, w których zamontowano ekrany i pulpity sterownicze, zapewniając jednocześnie kontakt obserwatora z dyżurnymi policji i straży miejskiej.
Początkowo system obejmował zaledwie 146 kamer, w większości analogowych. Obecnie operatorzy mają do dyspozycji 1232 kamery cyfrowe o wysokiej rozdzielczości, a ich siedziba znajduje się w jednym miejscu, w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP.
System cały czas się rozszerza. We współpracy z radami osiedli instalowane są nowe kamery. Część zainstalowano dzięki pieniądzom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Także działający już sprzęt jest na bieżąco modernizowany.
anka
Zobacz więcej zdjęć:
fot. Straż Miejska Miasta Poznania