68 747 osób odwiedziło Poznań Game Arena 2025, największe wydarzenie gamingowe w Europie Środkowo-Wschodniej. W dniach 24– 26 października wydarzenie odbywające się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Tegoroczna edycja zgromadziła graczy, twórców i partnerów branżowych z kraju i zagranicy. Odwiedzający mieli okazję testować premierowe tytuły, uczestniczyć w finałach e-sportowych, spotkaniach z twórcami gier oraz pokazach cosplay.
– Od 19 lat na Międzynarodowych Targach Poznańskich spotykają się gracze, twórcy i producenci z całego świata, wzmacniając pozycję regionu w branży gier. Rekordowa frekwencja tegorocznej edycji potwierdza, że Poznań jest centrum polskiego gamingu i jednym z kluczowych punktów na mapie europejskiego rynku gier – mówi Filip Bittner, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP.
Integralną częścią Poznań Game Arena była Game Industry Conference (GIC), jedna z największych w Europie konferencji dla producentów gier komputerowych. W tym roku w jej ramach odbył się Okrągły Stół z polską branżą gier wideo, z udziałem przedstawicieli instytucji państwowych i sektora gamedev. Dyskusje dotyczyły kluczowych obszarów rozwoju branży, finansowania, legislacji, promocji oraz profesjoalizacji.
Jak zwykle, Poznań Game Arena była też miejscem spotkań miłośników cosplayu i zwiedzających o wielu innych zainteresowaniach, jak na przykład malowanie figurek z gier.
Wnioski z obrad staną się podstawą strategii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącej rozwoju polskiej branży gier wideo. Obrady otworzyła Marta Cienkowska, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zwieńczeniem wydarzenia była gala Central & East European Game Awards (CEEGA), podczas której wyróżniono najlepsze produkcje z 16 krajów regionu.
mik

