Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął konsultacje społeczne w kwestii przebudowy przejazdów kolejowych ze szlabanami na bezkolizyjne w dwóch miejscach – w ciągu ulic Starołęckiej i Umultowskiej. Zmiany mogą mieć, obok urbanistycznych, poważne konsekwencje społeczne.
O ile koncepcja budowy tunelu pod torami w ciągu Umultowskiej nie budzi szczególnych kontrowersji, przy Starołęckiej jest inaczej:
Kolejki przed szlabanami są długie, a jest on zamknięty przez dużą część dnia. Niestety, budowa tunelu doprowadzi do likwidacji ryneczku przy torach, po północnej stronie przejazdu, jednego z ostatnich takich miejsc w Poznaniu, nadającego specyficzny charakter temu miejscu. Takie miejsca tworzą więzi społeczne niespotykane gdzie indziej, nie mające żadnego odpowiednika w anonimowości centrów handlowych czy supermarketów.
Więzi te powinny być szczególnie chronione w czasach powszechnych narzekań na atomizację społeczeństwa.
Warto zauważyć, że projektowany tunel poprawi komfort przekraczania torów tylko kierowcom – piesi już dzisiaj mogą korzystać z przejścia pod torami.
darp
link do konsultacji:
https://zdm.poznan.pl/konsultujemy
A oto szczegóły proponowanych zmian (materiały ZDM):
Ulica Starołęcka:
Koncepcja zakłada przebudowę układu drogowego na odcinku ponad 350 metrów, od ulicy Fortecznej do ul. Orląt.
Rozpoczyna się w rejonie ulic Starołęckiej i Fortecznej. Proponuje przesunięcie i zmianę geometrii tego skrzyżowania, montaż sygnalizacji świetlnej i dodanie dodatkowego wlotu od strony zachodniej. Nowa droga, zlokalizowana naprzeciwko wjazdu w ul. Forteczną, będzie służyć jako dojazd do dworca kolejowego i zabudowy w sąsiedztwie torów.
Za skrzyżowaniem niweleta ulicy Starołęckiej będzie się obniżała, tak by na wysokości torów kolejowych ruch pojazdów, pieszych i rowerzystów odbywał się pod linią kolejową. Przebieg ulicy na tym odcinku będzie inny niż obecnie – droga zostanie odgięta w kierunku zachodnim, aby zmniejszyć kąt spadku jezdni i uwzględnić plany dotyczące integracji komunikacji tramwajowej i autobusowej. Dodatkowo na czas budowy bezkolizyjnego skrzyżowania będzie możliwe zachowanie obecnego przejazdu.
Kierowcy będą mieli do dyspozycji jezdnię z jednym pasem w każdym kierunku. Po stronie pętli tramwajowej zaprojektowane zostały chodniki oraz drogi dla rowerzystów.
Dalej niweleta ulicy będzie się wznosiła, tak by w rejonie obecnego dworca autobusowego włączyć się w istniejącą ulicę Starołęcką.
Koncepcja przewiduje także budowę przejazdu nad ul. Starołęcką dla pieszych i rowerzystów, równolegle do torów kolejowych, który umożliwi dojazd do mostu kolejowego nad Wartą i dalej na Dębinę.
Obniżenie ul. Starołęckiej w sąsiedztwie torów spowoduje konieczność zamknięcia ulicy Książęcej. Koncepcja zakłada skierowanie ruchu kołowego w ulicę Orląt.
Naprzeciwko obecnego wjazdu na pętlę autobusową zaprojektowany został zjazd z ul. Starołęckiej oraz równoległa droga wraz z chodnikiem do obsługi nieruchomości znajdującej się przy torach.
Koncepcja pozostawia rezerwę terenu wzdłuż torów kolejowych pod budowę III ramy komunikacyjnej oraz rozbudowę infrastruktury dla kolei dużych prędkości. Nie zawiera ona rozwiązań dotyczących integracji transportu publicznego – skupia się na usunięciu kolizji drogowo-kolejowej w ciągu ul. Starołęckiej. Przebudowa pętli tramwajowej i autobusowej będzie tematem odrębnego opracowania.
Opiniowanie:
Konsultacje społeczne trwają od 10 do 23 grudnia br.
Zapraszamy do zapoznania się z koncepcją przebudowy skrzyżowania drogowo – kolejowego na ulicy Starołęckiej zamieszczonej poniżej i wypełnienia ankiety zamieszczonej na platformie poświęconej konsultacjom.
Osoby, które nie mają możliwości zapoznać się z materiałami w wersji elektronicznej mogą udać się do punktu konsultacyjnego. Dyżur dla mieszkańców odbędzie się:
- 12 grudnia, w godzinach 17:00 – 20:00 w Szkole Podstawowej nr 63, ul. Starołęcka 142.
Wszystkie zgłoszone uwagi i propozycje zmian zostaną przeanalizowane pod kątem zasadności i możliwości wdrożenia na kolejnym etapie prac projektowych.
Podsumowanie konsultacji zostanie opublikowane na stronie internetowej ZDM do 23 stycznia 2025 r.
Ulica Umultowska:
Koncepcja zakłada przebudowę układu drogowego na odcinku prawie 400 metrów, od ulicy Krygowskiego w kierunku ulicy Opieńskiego. Zaproponowane rozwiązania wpisują się w istniejący układ drogowy i przestrzenny. Dowiązują się również do planowanej przebudowy ulic Umultowskiej i Krygowskiego, która docelowo ma zostać wydłużona w kierunku planowanego przystanku kolejowego w pobliżu pętli tramwajowo – autobusowej Osiedle Sobieskiego.
Niweleta ulicy Umultowskiej za skrzyżowaniem z ulicą Krygowskiego będzie stopniowo obniżała się, tak by na wysokości torów kolejowych ruch pojazdów, pieszych i rowerzystów odbywał się pod torami. Przebieg ulicy na tym odcinku będzie inny niż obecnie – droga zostanie odgięta w kierunku zachodnim w celu zmniejszenia kąta spadku jezdni oraz z uwagi na ograniczenia terenowe od strony Rezerwatu Żurawiniec.
Kierowcy będą mieli do dyspozycji jezdnię z jednym pasem w każdym kierunku. Po zachodniej stronie ulicy Umultowskiej koncepcja zakłada budowę chodnika oraz drogi dla rowerów, natomiast po wschodniej stronie ciągu pieszo – rowerowego. Dodatkowo przewidziane jest przejście nad ulicą, równoległe do torów kolejowych, które ma ułatwić poruszanie się w kierunku Rezerwatu Żurawiniec.
Dalej niweleta ulicy Umultowskiej będzie się wznosić, tak by na wysokości osiedla Stefana Batorego włączyć się w istniejącą drogę.
Obecny wjazd na osiedle Stefana Batorego nr 29-52 pozostanie bez zmian. Koncepcja przewiduje nową, równoległą do ulicy Umultowskiej drogę dla mieszkańców, w kierunku bloku nr 41A.
Przystanek autobusowy Osiedle Batorego (w kierunku ul. Opieńskiego) zostanie przeniesiony naprzeciwko istniejącego przystanku (w kierunku ul. Krygowskiego).
Opiniowanie
Konsultacje społeczne trwają od 10 do 23 grudnia br.
Zapraszamy do zapoznania się z koncepcją przebudowy skrzyżowania drogowo – kolejowego na ulicy Umultowskiej zamieszczonej poniżej i wypełnienia ankiety zamieszczonej na platformie poświęconej konsultacjom.
Osoby, które nie mają możliwości zapoznać się z materiałami w wersji elektronicznej mogą udać się do punktu konsultacyjnego. Dyżur dla mieszkańców odbędzie się:
- 17 grudnia, w godzinach 17:00 – 20:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9, ul. Umultowska 114.
Wszystkie zgłoszone uwagi i propozycje zmian zostaną przeanalizowane pod kątem zasadności i możliwości wdrożenia na kolejnym etapie prac projektowych.
Podsumowanie konsultacji zostanie opublikowane na stronie internetowej ZDM do 23 stycznia 2025 r.
oprac. darp