Przynajmniej w Poznaniu. A właśnie taki park może powstać na granicy Łazarza i Górczyna, w śladzie dawnej linii kolei berlińskiej, przed laty przeniesionej na wysoki nasyp bardziej na południe.
Koncepcją takiego parku zawiera projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „W rejonie ul. Dmowskiego i Góreckiej w Poznaniu”. Projekt planu jest wyłożony do publicznego wglądu.
Projekt planu obejmuje teren ograniczony od zachodu ulicą Głogowską, od północy Krauthofera, a od wschodu i południa torami kolejowymi. Obejmuje powierzchnię około 83 hektarów. Osią planu są nieużywane tory kolejowe, a głównym celem – zagospodarowanie tego terenu. Zaplanowano tam park, ciągnący się wzdłuż dawnej linii, który obejmie jakieś 11 hektarów. Projekt zakłada urządzenie tam, obok, rzecz jasna, zieleni, alei pieszej i drogi rowerowej, oraz infrastruktury sportowej. W dawnych kolejowych budynkach mogą powstać obiekty związane z gastronomią, kulturą i sportem.
Ponadto, plan ma ochronić cenne obszary zieleni przed zabudową – nie jest tajemnicą, że ostrzą sobie na nie zęby deweloperzy. Miasto szacuje, że wykup terenów pod park będzie kosztował około 21 milionów złotych.
Ponadto, projekt MPZP obejmuje parametry okolicznych ulic – istniejących i projektowanych, jak Drużynowa i Nowa Opolska. Drużynowa ma być drogą z dwukierunkową jezdnią, obustronnym chodnikiem i przydrożną zielenią. Projektowany układ transportowy ma zabezpieczyć teren pod połączenie tramwajowe między istniejącą pętlą na Górczynie a Nową Opolską, przez Drużynową właśnie.
Plan ma też określić parametry zabudowy i zagospodarowania działek, wskazać stanowiska archeologiczne i budynki chronione w tym zabytkowe.
Uwagi do projektu można składać do 17 lutego. Kolejnym etapem będzie rozstrzygnięcie złożonych pism i uchwalenie planu przez Radę Miasta Poznania.
Jak informuje magistrat, pracom nad dokumentem towarzyszą konsultacje społeczne. W ramach ich drugiego etapu wpłynęło 195 pism. Po ich analizie powiększono obszar planowanego parku o dodatkowe 1,4 ha, wprowadzono ochronę istniejących drzew posiadających cechy pomnikowe, poszerzono strefy zieleni, a także dodano zapisy obejmujące ochroną relikty staroberlińskiej linii kolejowej.
Uwagi można składać w NIEPRZEKRACZALNYM terminie do 17 LUTEGO. Kolejnym etapem będzie rozstrzygnięcie złożonych uwag i uchwalenie projektu planu przez Radę Miasta Poznania.
Uwagi należy składać w formie papierowej, na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu, ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań,
lub elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej lub formularzy zamieszczonych przez Miejską Pracownię Urbanistyczną w Poznaniu w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej oraz na stronie internetowej:
www.mpu.pl, na adres mpu@poznan.mpu.pl,
z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy, adresu zamieszkania albo siedziby, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 17 lutego 2023 r. Złożenie uwagi możliwe jest również podczas dyskusji publicznej.
Istnieje możliwość zapoznania się z niezbędną dokumentacją za pośrednictwem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
anka