środa, 17 czerwca

Nowa trasa tramwajowa w ulicy Ratajczaka w pigułce:

grafika: PIM

Na odcinku od ulicy Święty Marcin do ulicy Królowej Jadwigi nareszcie powstanie nowa trasa tramwajowa wraz ze skrzyżowaniem z ulicami Matyi i Wierzbięcice. Trasa planowana od bez mała 30 lat wreszcie staje się ciałem. Nowa linia tramwajowa stworzy dodatkową oś północ–południe, ułatwiając mieszkańcom Wildy i Dębca dojazd do centrum.

Skrócenie czasu jazdy, nawet subiektywnie nie odczuwane przez pasażerów jako duże, w skali na przykład roku pozwoli zaoszczędzić wiele tak zwanych wozokilometrów, a więc zmniejszyć wydatki MPK. Nie bez znaczenia jest to, że nowy odcinek może służyć dogodnym objazdom na wypadek zamknięć innych odcinków, nagłych albo planowanych remontów, odciążając najbardziej zatłoczone węzły jak Kaponiera czy Most Teatralny.

Zakres inwestycji:

  • kompleksowa przebudowa ulicy Ratajczaka – nowe torowisko, przystanki, jezdnie i chodniki,
  • modernizacja infrastruktury podziemnej i oświetlenia,
  • nasadzenia drzew i zieleni niskiej.

Nowa linia tramwajowa stworzy dodatkową oś północ–południe, ułatwiając mieszkańcom Wildy i Dębca dojazd do centrum.

Ulica Ratajczaka – zmiany:

  • odcinek od ulicy Święty Marcin do skrzyżowania z ulicą Ogrodową i Powstańców Wielkopolskich zostanie objęty strefą zamieszkania,
  • pojawi się bezprogowa, kamienna nawierzchnia, nawiązująca do przebudowanego fragmentu ulicy Święty Marcin,
  • nawierzchnia torowiska będzie w ciemniejszym odcieniu, a kontrapas rowerowy w stronę Świętego Marcina – w odróżniającym się kolorze,
  • po obu stronach ulicy przewidziano symetryczne pasy zieleni z drzewami i nasadzeniami niskimi.

Skrzyżowanie Królowej Jadwigi, Niezłomnych, Matyi i Wierzbięcice

  • przebudowa układu drogowego i włączenie nowego torowiska,
  • montaż nowych przystanków w ciągu ulicy Wierzbięcice (przy stacji benzynowej),
  • likwidacja trzech zejść do przejścia podziemnego – dojścia do przystanków zostaną poprowadzone przejściami naziemnymi z przejazdami rowerowymi,
  • nowe przystanki pojawią się także przy Starym Browarze, a istniejący przystanek „Wierzbięcice” zostanie przebudowany.

Na całym obszarze inwestycji przewidziano oznaczenia dla osób z niepełnosprawnościami, nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury.

Finansowanie

Inwestycja jest finansowana z:

  • budżetu Miasta Poznania,
  • środków spółki Aquanet,
  • dofinansowania unijnego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.

oprac. anka

nie znaleziono żadnych obrazków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/aglomeracja.net
YouTube