Koleje Wielkopolskie, a przede wszystkim sieć Poznańskiej Kolei Metropolitalnej wzbogaci się o kolejne cztery elektryczne zespoły trakcyjne serii Elf II.
Pojazdy mieszczą po 240 pasażerów na miejscach siedzących, wyposażone są w klimatyzację, biletomaty, system informacji pasażerskiej, Wi-Fi czy monitoring a nawet przenośny defibrylator.
Nowy tabor zostanie wyposażony w system ERTMS/ETCS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym. Dostęp do pojazdu zapewnią po dwie pary drzwi na stronę każdego członu. Pojazdy będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdzie się w nich toaleta z możliwością wjazdu na wózku inwalidzkim, pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących oraz rampy.
Producentem pociągów, z dobrze znanej w Wielkopolsce rodziny pojazdów, są Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna.
Umowę w sprawie dostawy nowych pociągów dla wielkopolskich podpisali 17 stycznia w poznańskim Urzędzie Marszałkowskim Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Wojciech Jankowiak, wicemarszałek.
Kolejne Elfy, mogące rozwinąć prędkość do 160 kilometrów na godzinę, będą przeznaczone do obsługi tras zelektryfikowanych w ramach wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich, a w szczególności Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.
– Konsekwentnie, od lat, staramy się poprawić warunki funkcjonowania kolejowego transportu pasażerskiego w naszym regionie, zwłaszcza przez zakupy taborowe. To ogromne nakłady – mówi marszałek Woźniak.
– Do tej pory wydaliśmy ponad 1 miliard 173 miliony złotych na inwestycje w tabor. Z czego wkład funduszy samorządu to 703 miliony złotych, 441 milionów złotych stanowią środki Unii Europejskiej, natomiast z budżetu państwa dotychczas trafiło – jako wkład w projekcie unijnym – 28 milionów złotych – dodaje.
Zakup nowych pociągów dla Wielkopolski jest wart ponad 142 mln zł. Projekt wielkopolskiego samorządu „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w województwie wielkopolskim poprzez zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego” jest współfinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Zgodnie z udzieloną przez Bank Gospodarstwa Krajowego promesą, dofinansowanie inwestycji wynosi 115 200 000,00 złotych, co stanowi 81,02 % wartości przedsięwzięcia.
Jak podkreśla marszałek Woźniak – Najnowsza inwestycja zdecydowanie poprawi warunki oferty przewozowej, której realizacja jest niestety coraz droższa. W minionym roku wartość dopłaty samorządu do biletów wyniosła 280 milionów złotych, w tym roku będzie to około 320 milionów złotych.
Wicemarszałek Wojciech Jankowiak przypomniał, że pierwsze pociągi, o napędzie spalinowym, wielkopolski samorząd kupił ponad dwadzieścia lat temu w ZNTK Poznań. – Obecnie województwo wielkopolskie jest właścicielem 74 pojazdów, z czego 25 to spalinowe szynobusy, a 49 to elektryczne zespoły trakcyjne. Nasze pojazdy z Pesy Bydgoszcz charakteryzują się niską awaryjnością i są cenione przez pasażerów – podkreślił.
Maciej Maciejewski, wiceprezes ds. Sprzedaży Pojazdów Szynowych PESY przypomniał: – Współpraca między nami a województwem rozpoczęła się w 2006 roku i od tego momentu dostarczyliśmy kilkanaście pojazdów spalinowych, a po nich przyszedł czas na EZT-y. Były one kupowane przez województwo wielkopolskie i przekazywane przewoźnikowi -Kolejom Wielkopolskim.
Cieszę się, że marszałkowie mają dobre zdanie o naszych pojazdach, ale to także zasługa Kolei Wielkopolskich, które je obsługują. Tę solidność wiele osób w tym rejonie Polski ma we krwi, z czego się bardzo cieszymy. Wiemy, że kolejne cztery pojazdy trafią w dobre ręce.
Według umowy, wykonawca ma dostarczyć pojazdy w dwóch etapach – pierwsze dwa pociągi mają trafić do Wielkopolski w terminie do 30 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kolejne dwa w ciągu 34 miesięcy. Nowe pojazdy objęte zostaną 72 miesięczną gwarancją. – Zrobimy wszystko, aby te Elfy przyjechały do Wielkopolski przed czasem” – deklaruje Jacek Rudewicz, wiceprezes ds. Produkcji PESY.
mik