wtorek, 16 czerwca

Jak zwykle zyskają kierowcy

fot. ZTM

„Mobilność dla każdego” to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności. W praktyce w Poznaniu jak zwykle pogłaszczą kierowców, choć im ten gest najmniej jest potrzebny.

20 września odbędzie się gra miejska „Podróżnicy, czyli tam i z powrotem”, która odbędzie się w sobotę, 20 września. Kulminacją obchodów będzie Dzień bez Samochodu, który przypada na poniedziałek, 22 września. Tego dnia podróże na liniach ZTM Poznań będą bezpłatne, pod warunkiem okazania ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód = jedna osoba).

Celem Europejskiego Tygodnia Mobilności, jak co roku, jest promocja alternatywnych form transportu. Tegoroczne hasło nawiązuje do dostępu do bezpiecznego, zrównoważonego i przystępnego transportu, który od lat staramy się zapewniać w Poznaniu – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Zachęcamy do codziennego korzystania z komunikacji miejskiej i do zmiany nawyków. Im więcej osób podróżuje tramwajami i autobusami, tym lepiej skomunikowana będzie cała aglomeracja poznańska. Spróbuj przesiąść się z samochodu na transport publiczny, a może na stałe zostaniesz jego użytkownikiem! – czytamy w komunikacie ZTM-u.

Szkopuł w tym, że darmowe przejazdy w Dzień bez Samochodu, jak co roku, obejmą wyłącznie posiadaczy dowodów rejestracyjnych, a więc i samochodów, choć w niektórych miastach jest inaczej. Pusty to zatem gest – trudno wyobrazić sobie kierowcę, który akurat w ten dzień przesiądzie się do tramwaju.

Zapewne darmowa komunikacja tego dnia dla wszystkich kosztowałaby miasto, zdaniem jego zarządców, zbyt wiele.

Jak co roku, zyskają więc kierowcy, a nie pasażerowie kupujący bilety ZTM przez cały rok. Tak jest od lat – widać, miasto przedkłada PR-owskie gierki nad docenienie codziennych pasażerów komunikacji publicznej.

Cóż za hipokryzja.

Darek Preiss

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

https://www.facebook.com/aglomeracja.net
YouTube