Zarząd Dróg Miejskich podsumował zeszłoroczne inwestycje w infrastrukturę rowerową. Jak informuje zarządca poznańskich ulic, na koniec 2021 roku miała ona długość 301,6 kilometra a rok później – 333,53 kilometra. Przybyło więc nieco ponad 30 kilometrów dróg.
To zestawienie nie obejmuje 63,81 kilometra chodników z dopuszczonym ruchem rowerowym i alejek parkowych, po których można na dwóch kółkach jeździć.
Jedną z ważniejszych zeszłorocznych inwestycji była budowa przejazdu przez Kaponierę, łączącego centrum z Jeżycami po północnej stronie ronda. To odcinek króciutki, ale niezwykle ważny z racji swojego położenia. Jest uzupełnieniem też ubiegłorocznej, ważnej inwestycji, czyli połączenia Kaponiery z Gajową.
Kontynuacją tego traktu będzie dwukierunkowa droga rowerowa od Kaponiery do Alei Niepodległości, która powstanie a ramach Programu Centrum.
Po drugiej stronie Jeżyc, na Ogrodach, powstał kolejny krytyczny, choć tylko 150 – metrowy, odcinek: dokończono drogę rowerową w Dąbrowskiego, na wysokości pętli tramwajowej. To fragment trasy R2 Programu Rowerowego
Kompleksowa infrastruktura rowerowa powstała przy okazji budowy tramwaju na Naramowice, i towarzyszącego mu układu drogowego. Zbudowano ponad sześć kilometrów dróg rowerowych pomiędzy wiaduktem nad Lechicką a ulicą Błażeja. To fragment trasy R1 z Programu Rowerowego. Przy przystankach komunikacji publicznej postawiono rowerowe wiaty, stanęło też wiele stojaków rowerowych.
Kolejne odcinki dróg rowerowych, powstały przy okazji przebudowy Ronda Rataje i przyległych ulic: Zamenhofa, Krzywoustego, Piłsudskiego i Jana Pawła II. Dwukierunkowe drogi po obu stronach Krzywoustego, łączące Rondo Rataje z Mostem Królowej Jadwigi mierzą 1,2 kilometra.
160 metrowy, kolejny krótki, ale ważny odcinek to łącznik pomiędzy wschodnią (prawobrzeżną)Wartostradą, a południową drogą rowerową na Hetmańskiej, przy Moście Przemysła I.
Kolejnym odcinkiem, którego waga znacznie przekracza długość, jest przejazd rowerowy przez Hetmańską na wysokości Jarochowskiego, łączący Górczyn z Łazarzem i dalej z trasą w Grunwaldzkiej. Przejazd wyposażony jest w sygnalizację świetlną.
Kolejna, ważna zwłaszcza dla mieszkańców północnego Poznania, to 800 metrowa droga rowerowa w ulicy Szymanowskiego, łącząca rondo przy Stróżyńskiego z trasą PST.
Jedną z najważniejszych ubiegłorocznych inwestycji poprawiających infrastrukturę rowerową była budowa drogi rowerowej w Złotowskiej, związana z gruntowną przebudową tej ulicy.
Dwukierunkowa droga rowerowa powstała po południowo – wschodniej stronie, na odcinku pomiędzy Rezedową a Perzycką. Na odcinku od Perzyckiej do Miastkowskiej powstał ciąg pieszo – rowerowy. Nowy trakt łączy zachodnie granice Poznania z Ławicą i dalej z centrum miasta. W ramach prac wyniesiono skrzyżowanie z ulicą Owczą.
Kolejny łącznik między częściami miasta to przebudowana droga rowerowa pomiędzy Mostem Rocha a ulicą Piotrowo, sfinansowana z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Dotąd cykliści mieli tam do dyspozycji tylko trakt pieszo – rowerowy kiepskiej jakości, z betonowej kostki i płyt. Teraz na tym fragmencie trasy R10 z Programu Rowerowego mamy odrębny chodnik i dwukierunkową drogę rowerową. Całość uzupełnia wyremontowany łącznik między Kórnicką a Wartostradą, na trasie zamontowano tez licznik rowerów z wyświetlaczem.
Liczniki rowerowe zamontowano w wielu miejscach, w sumie działa ich 33, w 25 miejscach. Nie wszystkie zaopatrzone są w wyświetlacz, wszystkie natomiast zbierają dane o przejazdach rowerów, co pozwala na konturowanie zestawień statystycznych i kompleksową analizę ruchu rowerowego, uwzględniającą dzień tygodnia, porę roku i podobne dane. Dane są dostępne na serwerze.
Także z PBO sfinansowany zostały prace na Drodze Dęblińskie i ulicy Lechickiej. Na Lechickiej kostkę betonową zastąpiono nowym asfaltem pomiędzy węzłem Lechicka/Naramowicka a Mostem Lecha. Wymieniono tez nawierzchnię zjazdów z Lechickiej w stronę Obrońców Tobruku, ogródków działkowych i Forty VIa. Nową nawierzchnię otrzymał tez wildecki odcinek Drogi Dębińskiej.
Kolejne ułatwienie dla rowerzystów to pieszo – rowerowy łącznik między ulicami Abrahama a Lechicką na pograniczu Winograd i Naramowic, również sfinansowany z PBO.
Po wschodniej stronie Poznania rowerzystom przybyła droga rowerowa w ciągu Ługańskiej, pomiędzy ulicami Ostrowską a Szczepankowo, łączącą Szczepankowo z Wiaduktem Franowo. Także tę trasę wybudowano ze środków PBO.
anka