W związku ze wzmożonym ruchem w Punktach Obsługi Klienta ZTM w lokalizacjach: Dworzec Śródka, Rondo Kaponiera, Dworzec Zachodni, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, Zarząd Transportu Miejskiego angażuje do obsługi klientów całą dostępną obecnie kadrę.
Warto zauważyć, że w Punktach Obsługi Klienta zlokalizowanych w Kupcu Poznańskim, na Dębcu, os. Sobieskiego czy Junikowie sprawy załatwiane są na bieżąco, a interesantów jest dużo mniej. Dlatego wybierając moment przedłużenia ulgi czy zakupu biletu warto pomyśleć o którejś z powyższych lokalizacji, a także – jeżeli jest to możliwe – wybrać się do Punktu Obsługi Klienta w godzinach rannych.
Przyczyn zwiększonego ruchu w wymienionych wyżej Punktach Obsługi Klienta ZTM jest kilka. Przede wszystkim mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją związana z aktywnością uchodźców wojennych z Ukrainy, dla których od 1 lipca zmieniły się zasady korzystania z transportu publicznego w Poznaniu i aglomeracji.
Mogą oni obecnie korzystać z kilku form wsparcia podczas korzystania z przejazdów tramwajami i autobusami w aglomeracji poznańskiej na liniach ZTM. Wymaga to jednak dodatkowej weryfikacji dokumentów, a załatwienie formalności wydłużają kwestie językowe. Ponadto do zwiększenia ilości klientów na Dworcu Śródka przyczyniło się także zamknięcie Punktu Obsługi Klienta na Dworcu Rataje – pasażerów, którzy do tej pory odwiedzali ten punkt ZTM zaprasza również do Kupca Poznańskiego.
ZTM zachęca do kupowania biletów drogą elektroniczną, w biletomacie lub w Punktach Sprzedaży Biletów. Należy również pamiętać, że bilety okresowe można zakupić aż 30 dni przed rozpoczęciem ich ważności, natomiast ulgę metropolitalną można zapisać/ przedłużyć od razu po rozliczeniu swojego PIT-u – nie trzeba czekać do ostatniej chwili.
Zasady korzystania z transportu dla uchodźców wojennych z Ukrainy:
Godziny otwarcia i lokalizacje Punktów Obsługi Klienta ZTM w Poznaniu:
https://www.ztm.poznan.pl/pl/kontakt-2/punkty-obslugi-klienta/
mik