
Kwestie związane z infrastrukturą drogową czy lokalnymi parkami – to tylko niektóre tematy, jakie poruszone zostały podczas spotkania Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania z mieszkańcami osiedla Nowe Winogrady Południe.
Spotkanie odbyło się w środę, 20 kwietnia w formie zdalnej. Było transmitowane na kanale YouTube Miasta Poznania, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy osiedla mogli wziąć w nim udział i zadawać pytania.
Dużo czasu zajęła kwestia modernizacji zachodniej części parku Czarneckiego. Projekt został zgłoszony przez radę osiedla do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Ostatecznie propozycja zdobyła 3332 głosy, co uplasowało ją na 4 miejscu. Nie wystarczyło to jednak, aby pozyskać środki finansowe na realizację projektu.
– Niewątpliwie czeka nas korekta tegorocznych planów inwestycyjnych. Jeśli uda nam się w ten sposób uzyskać potrzebną kwotę, to będę zachęcał radnych, aby w ramach poprawek budżetowych środki te przeznaczyli na modernizację części parku Czarneckiego. Poprosiłem także Zarząd Zieleni Miejskiej o to, by już teraz przygotował wstępną koncepcję nasadzeń możliwych w tym miejscu – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Cały teren parku Czarneckiego to ok. 10 hektarów, część, na którą ZZM dysponuje projektem to blisko 2 hektary.

– Przedsięwzięcie przewiduje likwidację zdegradowanych ścieżek asfaltowych czy betonowych i poprowadzenie nowej infrastruktury, w ograniczonym zakresie i z wykorzystaniem technologii przepuszczalnych – dodał Szymon Prymas, dyrektor ZZM. – Na dzień dzisiejszy kosztorys modernizacji to ok. 2 mln. zł. Mamy pozwolenie na budowę, więc jeżeli tylko znajdą się środki, to jesteśmy w stanie sprawnie przejść do realizacji zadania.
– Dziękuję za tą deklarację. Zmiany w tym obszarze są koniecznie. Bardzo nas cieszy fakt zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej – podkreślił Łukasz Strażyński, przewodniczący rady osiedla Nowe Winogrady Południe.
Podczas spotkania rozmawiano także o budowie tężni solankowej na terenie osiedla. Początkowo zakładano, że inwestycja zostanie ulokowana na terenie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. Podczas spotkania radni dopytywali, gdzie ostatecznie tężnia może powstać i na jakim etapie jest realizacja projektu.
– Środki na inwestycję zostały przeniesione z POSUM do ZZM. Jesteśmy w trakcie przejmowania od POSUM dokumentacji projektu, tak aby koncepcje, które zostały już dopracowane dostosować do nowej lokalizacji. Obecnie rozpatrujemy trzy potencjalne miejsca: park Czarneckiego, park Gagarina i teren obok nowej pływalni na os. Zwycięstwa – zaznaczył Szymon Prymas.
Radni zwrócili także uwagę na potrzebę budowy zatoki autobusowej przy zjeździe z ronda Solidarności w kierunku ul. Naramowickiej. Inwestycja była planowana na 2019 rok.
– Nieopodal prowadzone były prace związane z budową tramwaju na Naramowice. Z tego względu ruch częściowo był przekierowany w te okolice, dlatego nie mogliśmy prowadzić tych dwóch inwestycji jednocześnie. Mogę jednak zapewnić, że zatoka autobusowa będzie zrobiona – powiedział Jacek Jaśkowiak.
Jak podkreślił Radosław Ciesielski, zastępca dyrektora ZDM obecnie trwają prace nad aktualizacją dokumentacji projektowej, które mają zakończyć się pod koniec tego roku. – Środki w kwocie 368 tys. zł mamy zabezpieczone w planie finansowym. Na początku przyszłego roku będziemy mogli tę inwestycję zrealizować – zaznaczył Ciesielski.
Poruszono również temat wyjazdu z ul. Hercena na ul. Księcia Mieszka I. Jak zaznaczają przedstawiciele rady osiedla, w tej części wyjazdu notowana jest dużą wypadkowość. Zdaniem radnych warto w tym miejscu m.in. wynieść „poduszką” przejście dla pieszych i drogę rowerową przy skrzyżowaniu. Dzięki temu samochody musiałby zwolnić.
– Mamy świadomość, że jest to miejsce, w którym dochodzi do niebezpiecznych sytuacji – zaznaczył Jacek Jaśkowiak. – Konsultowałem tę kwestię z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego. Wyniesienie jezdni nie wpłynie w istotny sposób na zmianę sytuacji. Rozwiązaniem sugerowanym jest budowa sygnalizacji świetlnej, to jednak wiąże się z dużymi kosztami.

Jak dodał Radosław Ciesielski, zastępca dyrektora ZDM można także poszukać rozwiązania w trybie nieinwestycyjnym, które nie będzie generować tak dużych wydatków i jednocześnie poprawi sytuację w tym rejonie. Kwestie bezpieczeństwa w okolicy wyjazdu z ul. Hercena na ul. Księcia Mieszka I mają zostać omówione podczas spotkania przedstawicieli rady osiedla z ZDM i MIR.
Padło także pytanie o parking przy ul. Księcia Mieszka I. Radni zwrócili uwagę, że część tego terenu jest ogrodzona i pusta. Zastępca dyrektora ZDM wyjaśnił, że obecnie nie ma planów, aby przeznaczać ten fragment na cele parkingowe.
Radni osiedlowi poruszyli także sprawy dotyczące budowy chodnika przy Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług, parkingu przy pętli tramwajowej Serbska czy parku Kosynierów. Podniesiono również temat transportu zbiorowego. Chodzi o zmianę trasy linii tramwajowej nr 10, która obecnie prowadzi na Naramowice. Jak wyjaśnił Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, w poprzednich latach pętla Połabska była obsługiwana przez dwie linie – nr 4 i 10. „Czwórka” kursowała wtedy jednak co 20 min i w rzeczywistości była linią uzupełniającą, nie linią układu podstawowego. Obecnie tramwaj nr 4 jeździ z większą częstotliwością niż wcześniej, czyli co 10 min.
Mieszkańcy z kolei dopytywali m.in. o to, czy aktualne są plany miasta, aby od połowy roku odbiór odpadów odbywał się według nowych zasad, przez nowego operatora.
– Postępowanie przetargowe jest w toku, aktualnie trwa rozpatrywanie ofert. W tym momencie robimy wszystko, aby ten temat został załatwiony w ciągu najbliższych tygodni – powiedział Jacek Jaśkowiak.
anka